Hayalet ilçe… / Özel Haber / Faruk BALIKÇI

 

İlçenin kaderi 1990 yılında değişti. Özelleştirmeyle birlikte bakır sahaları özel sektöre açıldı. Özel sektörünün ilk işi, bazı ocakları kapatmak oldu

Maden, kapalı dükkanlarıyla, virane evleriyle hayalet kasabaya dönüştü. İlçenin tek eczanesi de kepenk indirerek, çareyi Balıkesir’e yerleşmekte bulundu.

Yıllarca adı bakır cevheri ile anılan Maden, günümüzde hayalet ilçeye dönüştü. Zengin bakır cevheriyle bilinen Maden,1936’da Türkiye’nin ilk sanayi işletmelerinden biri olarak devlet envanterine girdi.  4 bin işçi- memur ve 200’e yakın teknik personel istihdam eden bakır fabrikası, o dönem ülke ekonomisine de önemli katkılarda sağladı. Bakır fabrikası çevre il ve ilçelerinde istihdam kaynağı oldu. Bir zamanlar insan seline dönüşen fabrika caddesi şimdi ise bomboş caddenin sağında ve solundaki tüm kepenkler ise kapalı.

Bölge ilk tenis kortuyla Maden’de tanıştı. 3 sinema salonu, 5 hamamı ve havuzlu villalarının bulunduğu 10 bin nüfuslu, bölgenin göz bebeği ilçelerin başında yer alıyordu.

İlçenin kaderi 1990 yılında değişti. Özelleştirmeyle birlikte bakır sahaları özel sektöre açıldı. Özel sektörünün ilk işi, bazı ocakları kapatmak oldu. Hammadde, başka kentlere transfer edilerek, ilçenin günümüze uzanan bitişinin de ilk adımı atıldı. Çalışan sayısı minimuma indirilince göç başladı. 10 bin olan nüfus 5 bine düştü.

Bir eczaneleri bile var

Bir zamanlar, çocukların sokakta koşuşturduğu  Maden, artık kapalı kepenkleriyle, virane evleriyle hayalet kasabaya dönüştü. İlçenin tek eczanesi de kepenk indirerek, çareyi Balıkesir’e yerleşmekte bulundu.

Herkes dertli

Maden’in sokaklarını dolaşıyoruz… Sayıları parmakla sayılacak kadar azalan esnaf dertli! Geçmişi özlemle anıyorlar…

Sedat Yıldız (Bakkal)

“Bir zamanlar burası Türkiye’yi besliyordu. Ben İşletme Caddesinde terzilik yapıyordum. 20 terzi vardı. Vardiya dağıldığı zaman işçiler sel gibi akıyordu. 2007’den sonra terziler kapandı. Cadde de şu anda tek açık yer yok. Herkes kepengini kapattı. Bitirdiler bir şey kalmadı. Maden öldü, esnaf sinek avlıyor. Bir zamanlar kalabalık nedeniyle yolda bile rahat yürüyemezdik. Şimdi ise dükkânlar, evler, mahalleler bom boş. Eskiden iş yerleri gece 12’ye kadar açıktı. Burada görev yapan memurlar bile ilçede, sosyal faaliyet olmayınca yatıya kalmıyorlar. Mesai bitiminde ya Elazığ’a ya da Diyarbakır’a gidiyorlar. Tek eczanemiz vardı, onun da tabelası var eczane yok.

Muzaffer Erdemir (emekli)

‘’Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan sosyal hayat vardı. İlçenin kaymağını yediler. Fabrikayı alanlar Reno ile geldiler, Jeep ile ayrıldılar.” ,

Şaban Yürekli (Esnaf)

“Sınıfta kaldık. “Bir insan doğduğu kenti sahiplenmezse ibadeti kabul olmaz. 3 bin ekmek satıyordum. Şimdi 300 ekmek satıyorum”

Zafer Düşünceli (Tüp Gaz Bayi

‘’3 bin adet tüp satıyordum. Şimdi, ise ayda 120 adet satıyorum. Aylık 50 bin tl gelirimiz vardı. Şimdi sermayeyi yiyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.’Seçim öncesi Tolga Ağar, babası Mehmet Ağar ile gelerek ‘Bize 5 milletvekili verin’ Maden ilçesini bir maden daha yapacağım’ sözü verdi. Sağ olsun bir daha uğramadı.”

Mehmet Canpolat (Kasap)

“Günde 60-70 hayvan kesip satardım. Şimdi ise bir gövde et zor satıyorum. Dükkan kiraları 100 liraya düştü.

Mehmet Tekin (Mevsimlik işçi)

“Diyarbakır’ın Lice ilçesinde köyümüz boşaltılınca Madene göçtüm. Mevsimlik işlerde çalışarak hayatımı kazanıyorum. Burada ne bakır biter, ne cevher biter. Cevher üzerinde oturuyoruz. Ama giderek yoksullaşıyoruz. Ama özelleştirme olunca birileri kazanıyor. Halk ve devlet kazanmıyor.”

Mehmet Deni (Muhtar) :

“2 bin 800 seçmeninden, 2 bin 200 seçmen kaldı. Fabrika özelleşti her şey bitti. Maden de ekonomi de bitti.”

Hanifi Tunç Berber)  “43 yıllık berberim.  Eskiden işler süperdi. O zaman binlerce işçi çalışıyordu. Fırsat bulamıyorduk yemek yiyelim. Şimdi sabah dükkanı açtım. 10 tl kazanmışım. Ekonomik durumu iyi olanlar burayı terk etti. Ekonomik durumum nedeniyle mecburen burada kalıyorum.”

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Demirtaş’a, Ahmet Davutoğlu’na hakaretten 11 ay 20 gün ceza

Gazeteistasyon – Cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Mersin’de 27 Şubat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir