Kürtçe şarkı okuyan fenomen çocuk konuştu

Zülfü Livaneli’nin Twitter’da paylaştığı inşaatta kilam okuyan genç sosyal medyanın gündemi oldu. Kilam dengbej geleneğinin bir terimi ve tıpkı Türkçe’deki türkü kelimesiyle aşıklık şiiri tanımlandığı gibi, Kürtçe’de kilam kavramı dengbejliğe özgü bir şiir türü için kulanılıyor. Zülfü Livaneli, kılam okuyan Murat Akbaşlı’nın videosunu paylaşarak “Böyle bir sese kolay kolay rastlanmaz. Keşke bulabilsek de Diyarbakır başta olmak üzere konserlerime konuk sanatçı olarak davet etsem” dedi ve paylaşımı ve video binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Kimileri Akbaşlı’nın sesini çok duygulu bulurken kimileri de Akbaşlı’ya acilen ulaşılması gerektiğini söyledi. Youtube’da ses analizleri yapan müzisyen Emre Yücelen de “Çok güzel söylüyor, dinleyin”, “Ne olur bu çocuğu bulun” ifadelerini kullandı.

Evrensel’den Cengiz Anıl Bölükbaş kilamı okuyan Murat Akbaşlı ve onu gündeme taşıyan Zülfü Livaneli’yle konuştu..

OKULU BIRAKTI, ÇOBANLIK VE İNŞAATÇILIK YAPTI
Murat 2000 yılında Van’da dünyaya geldi. Ailesi, Van’ın Saray ilçesine bağlı Turanköy Köyü’nden. Murat 10 kardeşli bir ailenin çocuğu. 8 kız ve bir erkek kardeşi var. Kendisi ailenin 6. çocuğu. Ailenin 4 çocuğu okurken geri kalanları ya işte çalışıyor ya da işsizler. İlkokul 8. sınıfa kadar okumuş. 8. sınıfı bitirdikten sonra okulu bırakmış. Sebebini sorduğumda “Olmadı abi, yapamadım” diyor. Okulu bırakmasının ardından çobanlık yapmış Murat. Van’da babasının koyunları varmış. Babası yılın 6 ayı tarımla uğraşırken 6 ay da oturuyormuş. Annesi ise ev hanımı. Belli bir süre çobanlık yaptıktan sonra Bursa’ya amcaoğlunun yanına gitmiş. Bursa’da belli bir süre inşaatlarda çalışmış. Boyacılık yapmış. Ardından Van’a gidip tekrardan İstanbul’a çalışmaya gitmiş.

‘BU KADAR YAYILACAĞINI BİLMİYORDUM’
Konu sosyal medyada gündem olan videoya geliyor. Hikayesi İstanbul’da geçen videonun nasıl çekildiğini Murat’tan dinliyoruz: “İnşaatta çalışıyordum. Bir gün inşaatın mimarı yanıma geldi. ‘Şarkı söyle, videoya çekeceğim, sana kaset yapalım’ dedi. Ben de şarkı söylemeyi sevdiğim için okudum. Valla ben de bu kadar yayılacağını bilmiyordum. Zaten haberim yoktu. Görünce ben de şaşırdım. Bu kadar yayılması tesadüf…”

“EN ÇOK AŞIK VEYSEL VE ŞAKİRO’YU DİNLİYORUM”
En çok kimleri dinlediğini sorduğumuzda Murat, “En çok Aşık Veysel’i seviyorum bir de Şakiro’yu” diyor. Şarkı söylemeye ne zaman başladığı ve kilamı bu kadar nasıl duygulu okuduğu sorusuna şöyle yanıt veriyor: “Birçok dertle karşılaştım. Ondan dolayı böyle okuyorum herhalde. Küçükken evimizin bir odası vardı. 12 kişi o odada kalırdık. Hayatın kendisi çok yorucu zaten. Yaşadığım sorunlar, dertler beni şarkı söylemeye itti.”

“HUZUR OLMAYINCA HİÇBİR ŞEY OLMUYOR”
Zülfü Livaneli, Murat’ın videosunu Twitter’da paylaşarak, “Böyle bir sese kolay kolay rastlanmaz. Keşke bulabilsek de Diyarbakır başta olmak üzere konserlerime konuk sanatçı olarak davet etsem” yazdı.

Zülfü Livaneli’nin danışmanları Murat ile iletişime geçmiş. Murat’a, eğitim verileceği ve konserlere çıkarılmak istendiği söylenmiş. Murat teklifi kabul etmiş. Konuşmamızın sonu hayattan beklentilerine geliyor. Verdiği cevaptan hala sıkıntıları, dertleri olduğunu anlıyoruz Murat’ın. Hayatında ne büyük hayalleri ne de ulaşamayacağı şeylere dair merak var: “Huzur istiyorum abi, huzur olmayınca hiçbir şey olmuyor. Bir de daha iyi yaşam koşulları.”

LİVANELİ: DOĞAL VE HAYATIN İÇİNDEN SÖYLÜYOR
Videoyu kendisine Nesrin Nas’ın gönderdiğini söyleyen Livaneli, “Çok beğendim. Hakikaten çok olağanüstü bir yorumu ve sesi var. Böyle doğal, hayatın içinden söylüyor. Özel olarak şarkı ve türkü söylemeye uğraşmıyor. İşini yaparken, duvarı sıvarken söylüyor. O çok hoşuma gitti” dedi. Ayrınca dengbêj geleneğinin devam etmesi gerektiğini belirten Livaneli, “Dengbêj Türkiye’nin çok büyük bir zenginliği. Bu müzik tarzı devam etmeli. Dolayısıyla, Diyarbakır konseri başta olmak üzere belki konuk sanatçı olarak sahne verebilirim. Zaten böyle gençlere sahneler veriyorum. Ali İhsan diye bir arkadaşımızı da çıkarmıştık. Kısacası çocuğun sesini çok beğendim” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet’ten 6 yaşında çocuğa nikâh kıyılması hakkında açıklama

Gazeteistasyon / Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama geldi”İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden …

Bir cevap yazın