KILIÇDAROĞLU: “Ötekileştirme İstemiyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde konuşan CHP Genel Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iç ve dış siyasete ilişkin önemli mesajlar verdi.

MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ: Beş temel sorundan birincisi demokrasi. Bugün yaşadığımız en temel sorunlardan biri demokrasi. Düşüncesini açıkladı diye insanlar hapse atılamaz. Düşüncesini açıkladı diye insanlar üniversitelerden atılamaz. Özgürce yazı yazabilmeli. Düşüncelerini ifade edebilmeli. Yargı bağımsızlığı olmalı. Medya özgürlüğü olmalı. Üniversitelerde her türlü düşünce özgürce konuşulabilmeli. Demokrasi dediğimiz olguyu kendi iç dünyamızda da kurmalıyız.

EĞİTİM SORUNU:  İkinci temel sorunumuz eğitimdir. Bir kuşağı yok ettiğimizin kaç kişi farkında acaba? Her bakana göre eğitim politikasının değiştiğinin kaç kişi farkında? Eğitimin bir kişiye, bir sınıfa, bir topluma, bir ulusa başarı kazandırdığını, çıta atlattığını acaba kaç kişi biliyor? Bize düşen görev bunları anlatmaktır. Eğer hiçbir anne ve baba okula gönderdiği çocuğunun eğitiminden memnun değilse, bu nasıl bir eğitimdir diye soruyorsa o zaman hepimiz dillendirmeli ama çözümünü de ortaya koymalıyız.

DIŞ POLİTİKA: Üçüncü sorunumuz dış politika. Barış üzerine inşa edilen bir dış politika bugün bireysel kin ve öç alma noktasına dönmüş durumda. Nasıl o kişiden intikam alırım, nasıl onun sesini keserim, nasıl onu makamından indiririm diye bireysel kin ve bireysel öfkeye dönüşen bir politikadan bahsediyorum. Barışı değil, savaşı önceleyen bir dış politika. Bunun sonuçlarını 82 milyon beraber yaşıyoruz. 3 milyon 600 bin Suriyeliyle birlikte. Arkasından 1 milyon daha gelecek. Onların yanında ellerinde silah tutan terörist gruplar da büyük bir olasılıkla gelecek. Asıl karmaşayı o zaman yaşayacağız. Böyle bir dış politika hiçbir zaman olmadı.

BARIŞ: Dördüncü büyük sorunumuz toplumsal barış. Bunu sağlamak zorundayız. Hiç kimsenin kimliği, yaşam tarzı, inancından ötürü ötekileştirilmesini istemiyoruz. Hiç kimse bunları kullanarak siyaset yapmamalıdır.

İŞSİZLİK- EKOMOMİ: Beşinci büyük sorunumuz ekonomi. Hatay’da valilik binasının önünde kendisini yakan vatandaş gördük. İşsizim diyor. Çocuklarım aç diyor. Üzerine benzin döküyor. Kendisini yakıyor. Çaresizliği kendisini yakarak soruna dikkat çekmek için isteyen bir insanın yaşadığı drama hiç kimse kayıtsız kalamaz.”

ORTADOĞU:  Aklı olan, dünyayı iyi okuyan, geleceği iyi okuyan egemen güçlerin Ortadoğu’daki emellerini bilen birisi zaten egemen güçlerin taşeronluğuna soyunmaz. Eğer sizin sırtınızı sıvazlayıp büyük Ortadoğu projesinin eş başkanısın hadi bakalım şuraya gir dendiğinde giriyorsanız başınız belaya girer. Bugün girdiği gibi. O nedenle hepimize düşen görevler var.

KUTU

Kongre sonrası Yenikapı’da yapılan Kudüs mitingine katılacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Bundan sonra ben Kudüs mitingine katılacağım. Evet oraya da katılacağım. Hiç kimse unutmasın. Filistin’de bizim devrimci gençlerin mezarları var. Filistin davası için oraya gittiler. Kudüs’ün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Trump’ın da ne yaptığını gayet iyi biliyoruz. Hakkı, hukuku ve adaleti sadece kendi ülkemizde değil, kainatta da isteyeceğiz. Dünyada da isteyeceğiz. Hak, hukuk ve adalet herkese teslim edilmeli. Eğer Filistinliler yıllardır verdikleri mücadele sonucu egemen güçlerin baskısıyla hakları elinden alınıyorsa, mazlum milletlerin hakkını savunacak olan yine bizleriz. Çünkü mazlum milletler Mustafa Kemal’i örnek aldılar” dedi.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın