40 bin mahkuma af geliyor

 

Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ceza indirimine yönelik çalışmada, değişik suçlara yönelik indirim ön görülürken, cezasının bir kısmını tamamlayan hükümlülerin gündüz dışarıda çalışmalarına imkan tanınacak. Aynı şekilde hamile tutuklular içini de yeni düzenlemeler getiriliyor.

Adalet Bakanlığı kaynaklardan alınan bilgilere göre, terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar dışındaki suçlarla ilgili cezalarda indirime gidilmesi ön görülüyor.
Üzerinde çalışılan ceza indirimi yasasına göre, hamile hükümlülerin doğum yaptıktan sonra cezasının 1.5 yıl ertelenmesi, doğum yapan kadınların aldığı ceza 3 yılın altında ise bu cezalarının tamamını evlerinde denetimli bir şekilde tamamlamaları planlanıyor.

Gündüzleri dışarıda çalışabilecekler

Hazırlanan yasa tasarısına göre ayrıca cezaları 2 yılın altına düşen hükümlülerin gündüz dışarıda çalışabilmeleri ve gece de cezaevine dönmelerine olanak tanınacak. Hükümet tarafından hazırlanan ve TBMM’ye sunulması beklenen yeni ceza infaz yasası kapsamında ilk etapta 40 bin kişinin faydalanacağı tahmin ediliyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Bakanlık Daire Başkanı eşini öldürüp intihar etti

Gazeteistasyon / Adalet Bakanlığı’nda Destek Hizmetleri Dairesi Daire Başkanı olarak görev yapan Serkan Tüzün, önce …

Bir cevap yazın