BM’den İdlib çağrısı

Birleşmiş Milletler, İdlib’de artan gerilimin alarm verici olduğunu belirterek, taraflara gerginliğin azaltılması çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Dujarric, Suriye’de hükümet güçleri ve Türk askerleri arasında çıkan çatışmalar alarm verici. Suriye’de devam eden savaş ve gerginliğin artması bir kez daha bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdidi gözler önüne seriyor” dedi.

BM’nin, İdlib’deki 3 milyon sivilin güvenliğinden de son derece endişe duyduğunu dile getiren Dujarric, geçen aralıktan bu yana 1.5 milyon kişinin çatışmalar nedeniyle yerinden edildiğini, bunların yüzde 80’inin kadın ve çocuk olduğunu söyledi.

Dujarric, İdlib’de 53 hastane ve sağlık merkezinin Ocak ayından beri saldırı tehdidi nedeniyle faaliyetlerini askıya aldığını, hizmet veremediğini belirtti. Dujarric, Taraflara derhal çatışmalara son vermesi, gerginliği azaltması, BM denetiminde siyasi sürece geri dönmesi çağrısında bulundu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın