Ana Sayfa / Ekonomi / Bölgenin ilk gayrimenkul değerlendirme şirketi Diyarbakır’da kuruldu

Bölgenin ilk gayrimenkul değerlendirme şirketi Diyarbakır’da kuruldu

Bölgenin ilk Gayrimenkul Değerlendirme ve Danışmanlık Anonim şirketi “Focus Global” adıyla Diyarbakır’da kuruldu. Ankara, İstanbul ve Batman’da çalışanları bulunacak olan şirketin amacının, bölgedeki istihdama katkı sunmak ve iş insanlarının finansa rahat ulaşmasına yardımcı olmak. olduğu belirtildi.

Bölgenin ilk Gayrimenkul Değerlendirme ve Danışmanlık Şirketi olan Focus Global şirketinin yönetim kurulu başkanı Ömer Cem Aysan, 3 kurucu ortak tarafından hayata geçirdikleri şirketin şu anda Harita, Ziraat, İnşaat, Makine Mühendisleri ile mimarlardan oluşan 15 kişiyi istihdam ettiklerini ve hedeflerinin bunu 50’ye çıkarmak olduğunu söyledi. Aysan, merkezi Diyarbakır olan şirketin, Ankara, İstanbul ve Batman İllerinde de çalışanları olduğunu belirterek, “Şirketimiz, gayrimenkul değerleme faaliyetinin yanı sıra, gayrimenkullerle ilgili piyasa araştırması, fizibilite çalışması, gayrimenkul ve buna bağlı hakların hukuki durumunun analizi, boş arazi ve geliştirilmiş proje değeri analizi, en verimli ve en iyi kullanım değeri analizi gibi alanlarda danışmanlık hizmeti vermektedir. Mevzuat gereği çalışanlarımızın büyük çoğunluğu Mühendis, Mimar ve Plancı ile bu branşların teknikerlerinden oluşmakta olup, hedeflerimizden biri de şirketin personel yapısı bakımından büyümesidir” dedi.

‘Amacımız istihdam yaratmak’

Aysan, bölgede ülke ortalamasının üzerinde değerleme uzmanı bulunmasına rağmen Lisanslı Değerleme Şirketinin hiç bulunmadığını da hatırlatarak, “Bu sebeple şirketin Diyarbakır’da kurulmasının amacı, öncelikle bölgede istihdam yaratmaktır. Yine Diyarbakır’ı merkez seçmemizin diğer bir sebebi, bölgede İstanbul ve Ankara’dan uzak diğer İllerde olduğu gibi, gayrimenkullerin değer tespitinde yapılan hatalardır. Hatanın gayrimenkulün gerçek değerinden yetersiz bilgi toplanması ve toplanan bilgilere itibar edilmemesi sebebiyle uzaklaşılmasıdır. Uzak değerleme şirketlerine iş başı taşeron olarak çalışan bölgedeki uzmanların topladığı bilgilere, gerçek bilgi değil sadece veri olarak bakılıp, bu bilgilerin ‘Güvenli Taraf’ ta kalabilmek ve mali riskten uzak durmak için aşağılara çekildiğini düşünmekteyiz. Bu durum Sermaye Piyasası Kurulu’na bağlı finans kuruluşlarının doğru değer ve makul riskle kredileme yapma kabiliyetini düşürmekte ve yine finansmana ihtiyaç duyan gerçek ve tüzel kişi yatırımcıların yeterli şartlara haiz olmalarına rağmen krediye ulaşmalarını engellemektedir dedi.

‘Yerelde yatırımın azalmasına neden oluyor’

Ömer Cey Aysan, bazen de taşınmazın değerindeki hatalı yüksekliğin fark edilememesi sebebiyle, finans kurumunun, makul riski aşacak şekilde aşırı zararı ortaya çıkmakta olup, bu tip durumlarda finans kuruşlarının daha korumacı bir yapıya bürünmesine sebep olduğunu söyledi. Bu durumun etkilerinin, yerelde yatırımın azalmasına, yatırımcıların büyümesinin engellenmesine, istihdamın küçülmesine ve bunların dolaylı etkilerine sebep olacağını da söyleyen Aysan, “Yerelde büyüme imkanı bulamayan potansiyele sahip yatırımcı, hedeflerine ulaşmak için merkez değiştirip sanayi ve yatırımın odak noktalarına taşınmakta ve ülkenin ekonomik yapısında heterojenliğe ve illerin istihdam, gelir dağılımında dengesizliğe sebep olduğu gibi, ülke ekonomisinde bu düzensiz dağılım sebebiyle oluşan dengesizliği ortadan kaldırma yükünü getirmektedir” diye konuştu.

‘Lider bir rol üstlenmeyi hedefliyoruz’

Aysan, son olarak kurdukları şirket ile faaliyetlerde bulunurken, konusunda uzman çalışma arkadaşlarıyla bağımsız, tarafsız, bilimsel ve ekonomik verilere dayanarak, ulusal ve uluslararası standartlar ve normları yakalayarak yüksek kalite ve güven prensipleri çerçevesinde sektörde aktif ve lider bir rol üstlenmeyi hedeflediklerini söyledi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Korona bir aileyi yok etti

Mersin’in Tarsus ilçesinde 15 gün içinde korona virüs (Covid-19) nedeniyle aynı aileden 4 kişi hayatını ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir