Ana Sayfa / Manşet / DBP: ‘Kürtler arası çatışmaya izin vermeyeceğiz’

DBP: ‘Kürtler arası çatışmaya izin vermeyeceğiz’

Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nde PKK ve KDP arasında yaşanan gerginliğe karşı konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Hiç kimse Kürt halkının geleceğini yayılmacı devletlerin vaatlerine havale etmemelidir. Kürtler arası çatışmaya izin vermeyeceğiz” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi, Irak Federal Kürdistan Bölgesinde yaşanan gerginliğe karşı Diyarbakır’ın Ofis semtinde basın açıklama yapmak istedi. Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Bölge milletvekilleri, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile Barış Annelerinin de bulunduğu grubun açıklama yapmasına izin vermeyen polis, yoğun güvenlik önlemleri alarak, açıklamanın parkta yapılmasını istedi.

‘Kürtler arası çatışmanın kazananı olmamıştır’

Parkta yoğun güvenlik önlemleri altında basın açıklamasını okuyan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, son dönemlerde Kürtler arasında gerginliği derinleştiren açıklama ve tutumların Kürt halkının endişe ve kaygılarını derinleştirdiğini belirterek, “Ortak tutum almak görevimizdir. Dünya dengelerinin değiştiği böylesine hassas ve kırılgan bir süreçte Kürtler arası gerginlik halkımızın geleceğini, özgürlük ve eşitlik hayallerini büyük oranda tehlikeye atıyor. Uluslararası siyasi güç dengelerinin yeniden şekillendiği böylesi bir dönemde Kürt halkının özgürlük eşitlik taleplerini hayata geçirmenin koşulları her zamankinden daha fazladır. Böylesi tarihi bir dönemde işgalci güçlerin Kürtleri karşı karşıya getirme, kuşatma politikaları derinleşmiştir. Kürt halkı geçmişte de Kürt güçleri siyasi yapıları arasında yaşanan çatışmanın bedellerini ağır bir şekilde ödemiştir. Geçmiş tarih boyunca Kürtler arası çatışmanın kazananı olmamıştır. Halkımız bir kez daha bu utancı kader gibi kabullenmeyecek ve buna karşı mücadele edecektir” dedi.

‘Sorunları çözmenin yolu ortak zemin yaratmaktır’

Karanlık bir dönemin kaderini de, aydınlık dolu geleceğin başlangıcını da Kürt halkının direnişi ve Kürt güçlerinin bu haklı dava eksininde hareket etmesine bağlı olduğunu açıklayan Saliha Aydeniz, “Kürt halkının özgürlüğü, geleceği bu haklı davası için mücadele eden her güç tüm Kürdistan’da haklı mücadelenin meşru öncü gücüdür. Bu nedenle Kürdistan’da mücadele eden hiçbir güç işgalci olarak tanımlanmamalıdır. Hiç kimse Kürt halkının geleceğini yayılmacı devletlerin vaatlerine havale etmemelidir. Yayılmacı işgalci güçlere karşı ortak tutum alınmalıdır. Kürtlerin her bir siyasi rengi onun zenginliğidir. Kürt davasının bu özgürlük mücadelesinin gücüdür. Yaşanan anlaşmazlıklar ve sorunları gidermenin yolu diyalog ve müzakeredir. Kürtler iç sorunlarını da bölgesel meselelerini de konuşarak çözebilecek olgunluğa sahiptir. Sorunları çözmenin yolu ortak zemini yaratmak, ulusal birliği oluşturmak ve bu temelde halkımızın çıkarlarını öncelemektir. Kürt halkı adına hareket eden hiçbir güç halkımızın geleceğini özgürlük hayallerini ve kazanımlarını tehlikeye atma hakkına sahip değildir” şeklinde konuştu

‘Kürt kadınları, Kürtler arası çatışmaya asla izin vermeyecek’

Aydeniz, her şeyden önce Kürt kadınlarının bir kez daha Kürtler arası çatışmaya asla izin vermeyeceğini belirterek şunları söyledi: “Halkımızın Kürtler arası çatışmaya onay vermeyeceğine ve karşısında duracağına inanıyoruz. Tarih tekerrür etmeyecektir. Bütün Kürt örgütlerini, şahsiyetleri, aydınları, demokratik kitle örgütlerini bu bilinçle hareket etmeye çağırıyoruz. DBP olarak bizim önceliğimiz halkımızın kazanımlarıdır. Bu nedenle iç çatışmalar karşısında keskin bir tutum aldığımızı ilan ediyoruz. Tarihin tekerrür etmesine izin vermeyeceğiz. Ulusal birlik mücadelesini büyüterek, sorunların çözümü için her kesimle görüşmeyi ve müzakere koşullarını yaratmayı görev biliyoruz.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Korona bir aileyi yok etti

Mersin’in Tarsus ilçesinde 15 gün içinde korona virüs (Covid-19) nedeniyle aynı aileden 4 kişi hayatını ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir