Ana Sayfa / Manşet / Sülaleden İhtilalci ‘Gezmişler’

Sülaleden İhtilalci ‘Gezmişler’

Nam, lakap kadar bazı sülalelere “ihtilalcilik” de miras kalıyor. Deniz Gezmiş ve sülalesinin adları hep ihtilallerle yan yana geliyor.

Her şey Somunoğulları’ndan Ali’nin oğlu Turgut’un öğretmen olarak 1928 yılında Oltu’ya gelişi ve yine 1935 yılında Semahat ile evlenmesi ile başlıyor. Semahat, Afet, Hadis paşa Raife ve Zekiye 5 kız kardeş.

Kardeşlerden Afet hanım, Kütahyalı Osman Nuri efendi ile evleniyor; iki çocukları var çiftin, mukaddes ve Cavit. İşte adı ebediyete miras kalan Deniz Gezmiş Mukaddes hanımın oğlu.

Raife hanımın 5 çocuğundan birinin adı Memduh (Eren). 1960’ın hızlı ihtilalcisi, 9 Mart 1971’in cuntacısı olarak tarihteki yerini alıyor. Künyesi malum, ilkin devrimci sonra futbolcu sonra da psikiyatr. Deniz Gezmiş’i de bu yollara salan isim olarak bilinir Memduh Eren!

Ve en başa dönelim yani Turgut ve Semahat’ın evliliklerine. Bu evlilikte 9 çocuk var, bunlardan biri de Balet Aydın Erol, Dev-Yol’un nam-ı diğer Yavuz’u… Ya da Aydın Erol, şeceresi Deniz Gezmiş’in ikinci kuşaktan kuzeni, 27 Mayıs gençlik hareketi liderlerinden Tıp Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı ve Mart Cuntasının önemli ismi Memduh Eren’in yeğeni…

Memduh Eren ismine mim koymak gerekiyor! Çünkü Memduh Eren, 27 Mayıs’ta gençlik lideri olarak rol alırken, Binbaşı Numan Esin de Alpaslan Türkeş ile birlikte 14’ler olarak tasfiye olana kadar Milli Birlik Komitesi’nin namlı üyelerinden biri olarak tanınıyor.

Neyse, Numan Esin ile Memduh Eren’in adları bir on yıl sonra yine yan yana geliyor, tarih bu kez 12 Mart 1971! Malum muhtıra, sonrasında işkenceler, infazlar, yargılamalar yaşanıyor. Numan Esin ve Memduh Eren bu kez 9 Mart cuntasının içinde bulunurken, kuzen Deniz Gezmiş de sokakları sallıyor.
Gerisini zaten herkes biliyor.

Balet Aydın Erol da Dev-Yol’un filintası 1 Eylül 1980 Darbesinden sonra, derken Almanya’ya firar ediyor ve kadere bakın ki 24 Ekim 1987’de bir Dev-Solcu tarafından kazara öldürülüyor. Numan Esin ise yıllar ama çok yıllar sonra Kumpas-Ergenekon davaları sırasında nedense Memduh Eren’in adının yanına bir mim koyma ihtiyacı hissediyordu!

Meraklısına not:
Devrimci Bir Balet-Aydın Erol Kitabı
Merhaba Yavuz- Cemalettin Canlı

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Ambulansa saldırdılar

Bingöl’de bir mezrada attan düşen genç için gönderilen ambulansa yaralı yakınları saldırdı. Camları kırılan ambulansla ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir