Ana Sayfa / Yazarlar / Ergun AKSOY / “Halepçe’den Ruanda’ya”

“Halepçe’den Ruanda’ya”

Dünya tarihi, büyük-küçük katliam ve soykırımlarla dolu. Bu soykırım ve katliamlar, genelde yapanın ve yaptıranların yanına kar kalıyor.

Halepçe Katliamı, 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin tarafından, Halepçe’de ayaklanma çıkaran binlerce sivile karşı uygulanan kimyasal gaz saldırısı olarak tarihe geçti. Halepçe Katliamı,  kanlı Cuma olarak da anılır. Saldırıda, 5 bine yakın çocuk, yaşlı, erkek, kadın, yaşamını yitirdi. Binlerce insan da yaralandı.

Avrupa’nın göbeği Srebrenitsa’da ise 8 bini aşkın Boşnak sivil katledildi. Bu acımasız katliam ve soykırımlardan biri de o yıllarda Ruanda’da yaşandı.

Felicien Kabuga’nın Fransa’da yakalamasından sonra, Ruanda’da ki soykırım tekrar dünyanın gündemine geldi. Ruanda’da 1994 yılında Hutular’ın Tutsilere ve ılımlı Hutulara karşı başlattığı şiddet eylemlerinde, 100 günde 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Ruanda’da yaşanan soykırımın üzerinden 26 yıl geçti. Bu soykırımın sorumluluğunu, kabul etmese de Fransanındır. Ancak, Fransa resmen soykırımcılara destek olduğunu, silah verdiğini ve onları askeri anlamda eğittiğini kabul etmiyor. Bundan sonra da etmez zaten. Fransa’nın geçmişinde benzer senaryolar çok fazla. Cezayir’de de aynısı yaptılar.

Felicien Kabuga, soykırımın baş aktörlerinden biri. 26 yıldır aranıyordu. Büyük bir olasılık firari günlerinin büyük bölümünü, Fransa derin devletinin himayesinde Paris’te geçirdi. Fransız istihbaratı Kanuga’yı korudu, kolladı, sahte bir kimlikle yaşamını sürdürmesine izin verdi

Kabuga, yaşı kemale ermiş, 84 yaşında. Bu soykırımı Fransa’nın desteğiyle gerçekleştirdiğini anlatır mı, sanmıyorum. Eğer anlatır, itirafçı olursa bu soykırımın önü, arkası bilinmeyenleri ortaya çıkar. O zaman Fransa, uluslararası kamuoyu önünde ciddi sıkıntılar yaşar. Kabuga ile ilgili bundan sonra yaşanacak olasılıklara bakalım…

-Mahkemeye çıkmadan önce, akıl sağlığı ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Unutkanlık, hafıza kaybı gibi…

-Fransa’yı kollayıp tüm sorumluluğu üzerine alır. ‘Yaşım kemale erdi, giderayak, yıllardır beni besleyen, koruyan Fransa’yı aklayayım’ diyerek, diyet borcunu ödeyebilir.

-Ani bir kalp krizi, veya hücresinde intihar ederek, yaşamına son verdiği haberiyle bu davanın kapatılma ihtimali de çok yüksek.

Bu katliam ve soykırımlarda, Felicien Kabuga gibi tetikçiler bulunuyorlar da, bu senaryoyu yazanlar, emirleri verenler ise hep sırra kadem basıyorlar. Bu katliam ve soykırımlardan sonra da, ülkelerin etkili, yetkili isimlerinin yaptıkları ‘şiddetle kınıyoruz’ açıklamaları ise tamamen timsah gözyaşlarıdır.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

“Define ararken dinamit patlatan iki kişi şelaleden düştü”

Bursa’nın İznik ilçesinde define ararken dinamit patlatınca şelaleden düştükleri iddia edilen 2 kişi jandarma, itfaiye, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir