Ana Sayfa / Manşet / “Mustafa Kemal, hiç çekmedi damat ve kardeşlerinden çektiği kadar…”

“Mustafa Kemal, hiç çekmedi damat ve kardeşlerinden çektiği kadar…”

Coğrafyanın mukadderatında var; neden ne olursa olsun lideri değil, sistemi suçlamak! Lider her daim mukaddestir, akrabalar da bu dokunulmazlıktan şöyle veya böyle paylarına düşeni alırlar.

Dolayısıyla nedeni ne olursa olsun, suçlu olan lider değil, sistemdir. İktidar sahibi olmak, yakını bulunmak, ilk olarak tanrısal bir dokunulmazlık elde etmek demektir, aynı zamanda da zenginleşmek! Dokunulmazlık uhrevi olduğu kadar, dünyevidir de. Bu dokunulmazlığın sonucu da zenginleşmektir. İktidar sahibi ve sahipleri bundan kaçamaz.

Rüşvet, iltimas, akraba-yandaş kayırmacılığı, sistemin işleyişine sadece kayganlık getirir. Sistemin dişlilerindeki pas-kir rüşvetle yağlanarak, kaygan-geçirgen hale getirilir. Hele ki söz konusu damatsa, akan sular durur. Selçukludan Osmanlıya Osmanlı’dan meşrutiyete, meşrutiyetten cumhuriyete damatlar olmazsa olmazdır.
Zaten Mussolini dışında da, damadına dokunabilene de veya dokundurana da rastlanmaz. Abdümecid’i-Abdülhamid’i bir yana bırakırsak, Atatürk’te çok çekmiştir damatlardan.

Kız kardeşi Makbule’nin eşi Mecit Soydan’ı haşlamıştır, iltimas istediği için. Sonra İsmet Paşa’nın eniştesi Kudüslü Abdürrezzak ile de Bomonti bira fabrikası yüzünden epey cebelleştiği yazar anılarda.

Ha bir de yine İsmet Paşa’nın kardeşi var, iltimas peşinde koşan-nüfuz kullanan Rıza Temelli; nam-ı diğer Kambur Rıza. Yolsuzluk- ihale kovalama komisyonculuk vs ayyuka çıkıyor Rıza Temelli’nin alengirli işleri.

Konu Atatürk’ün Dolmabahçe’deki yemek sofrasına kadar geliyor. İddialar çileden çıkmasına yetiyor Atatürk’ün. Yaverlerine “Acar” motorunu hazırlaması talimatını veriyor ve beraberlerindekilerle birlikte rotayı Heybeliada’ya çeviriyor, kaptan. Sabah ezanıyla dayanıyorlar Rıza Temelli’nin kapısına. Rıza Temelli kapıyı açar, karşısında Paşa’yı görünce hayra yormaz, ama elden bir şey gelmez “İçeri davet eder” bir yandan da. Ancak Gazi Paşa içeri girmez, Dündar Soyer, anılarında sonrasında yaşananları şöyle anlatıyor:

“Bu dakikadan itibaren senin devletle iş yapmaya son vermeni bekliyorum. İhale alman doğru olmuyor. Buna devam etmen, hem senin hem de İsmet Paşa için çok zararlı olur!”O vakitten sonra Kambur Rıza, Atatürk ölene kadar bir daha ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun!” diye çıkışamıyor kimseye…

Meraklısına not: Dündar Soyer- Cumhuriyet’le Adım Adım Olaylar Anılar S-66-67

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Hendek’teki patlamayla ilgili 4 kişi tutuklandı

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasındaki patlamayla alakalı gözaltına alınan 4 şahıs tutuklanarak cezaevine ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir