Ana Sayfa / Yazarlar / Aziz GÜLMÜŞ / Diyarbekir Şivesi ile Anılar-2

Diyarbekir Şivesi ile Anılar-2

 

Hesen dayi dişim ağri!

Artıx kahwenin demirbaş müşterisi olmiştım akşama kadar otıridım hama çay falan içmidım. Param yoxti borç yazdırsam Xalê Hesso beni hergün rezil eder diye korxidan, “Hesen dayi walla dişim ağri” diyidım.

Bi kaç gün belê dewam edince Xalê Hesso artıx numarami yutmidi. Sonunda patladi, “Oxlım paran yoxsa kahweye gelme!” triblerine girdiği belli olidi. Bazen ocaxta demledigi çayi göstererek, “Bax yeni demledim ha, içmisen?” diye sorduğunda ben de elimle dişime işaret edidım. O gün çox kızmişti, “Waaaaeewww ma ne oldiii gêt çek oxlım!” nasihat fırça karışımı bi füze göndermiş we imanımi gewretmişti.

Bazı günler eve gididım bi odaya kapanidım seetlerce ağlidım.

Bi gün kahwede sık sık gördüğüm yaşça benden küçük, kıwırcıx saçli, esmer zeif bi çocığ yanıma otırdi. Sohbet ettıx. Meğer beni sormiş orada taniyanlar da anlatmişlar. Güler yüzli xoş bi çocığti. Adı Weysel’di. Yannış degılsem Muş’liydi. Ben zindana düştıxten sora Xançepekten Bağlara bizim mahalleye taşınmişlar. Mardinkapi’da abêsının küçük ciğerci dükkanında çalışidi.

Mert, namazında niyazında bi gençti. Bi gün, “Abê gel sıfır oyniyax ” dedi. Yox oynamiyam ! dediysem de çox ısrar etti. “Abê sende kalsa ben çay paralarıni verırem” kırmadım dört kişi oynadıx kaxti çay paralarıni da verdi. “Abê kalx pastaxanaya gidax !” dedi. Ne kadar yox dedimse gine ısrar etti, kolımdan zorla tutarak beni pastaxanaya götırdi, poğaça süt içtıx, hesabi da ödedi. Mahcup olmiştım.

Samimi olmiştıx. Kahweye gitmedığım gün eve gelidi beni zorla evden çıxaridi. Ya kahweye, ya da pastaxanaya gididıx sohbet edidıx. Hema hesabi herzaman o veridi benım çox zorıma gididi.

Kardaş gibi olmiştıx. Bazen de cebime zorla para koyidi. “Abê çalıştığında verirsen looo, kur’anıma borç ha !” diyerek beni utandırmamax için herşeyi yapidi.
Böyle tam alti ay beni idare etti, sonra Eskere daha hêç görışemedıx, kime sordiysam kimse bilemedi..
O sırada Urfakapi Semt pazarındaki Seyyar Satıcılar Derneğinde muhasebeci olarax işe başladım. Artıx hem anam babam ve hem de Kahweci Xalê Hesso’nun gözınde değerim artmişti. Kahweye gittiğimde, “Oooooo İsmet bey gelmiş !!” diyerek hûrmet bile edidi.

-Sürecek-

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Hendek’teki patlamayla ilgili 4 kişi tutuklandı

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasındaki patlamayla alakalı gözaltına alınan 4 şahıs tutuklanarak cezaevine ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir